Spotykają się po latach w parku Hans Kloss i Hermann Brunner.
Kloss się odzywa pierwszy.
Najlepsze kasztany są na placu Pigal, a Brunner na to:
szrotówek lubi je nie tylko jesienią.

Co zrobi Chuck Norris żeby załatwić szrotówka ?
Zabije go kopniakiem czy wymierzy cios ręką.
Nic z tego, zaciągnie szrotówka po kredyt do banku.

Ratujmy kasztanowce krzyczy zdenerwowany turysta.
Proszę się nie denerwować uspokaja go blondynka. Słyszałam, że wezwali już na pomoc szrotówka.

Słyszałam, że w swojej ofercie macie skuteczne leczenie wszystkich chorób, nawet leczenie kasztanowców. Owszem odpowiada głos w słuchawce. To poproszę coś na zgagę.

Rozmawiają dwie koleżanki przez telefon.
Czy Ty wiesz, że ta wstrętna larwa zniszczyła życie kasztanowca.
Słuchaj, odpowiada blondynka, gdyby miał charakter to by na nią nie poleciał.

Pyta się sierżant kaprala. Powiedzcie mi co jest najlepsze na szrotówka. TREEX odpowiada kapral. To mi go szybko zawołajcie.

Jak Ty to robisz, że unikasz wszystkie pułapki feromonowe pyta młody szrotówek starszego kolegę. Na mnie nie działają, bo jestem odmiennej orientacji.


Chronimy kasztanowce chwali się jeden fachowiec do drugiego, a my mówimy leczenie kasztanowców. Przecież to jedno i to samo. Może i tak ale my mamy więcej pacjentów.

Jak przywędrował do Polski szrotówek, pyta blondynka koleżankę.
Aleś Ty głupia, przecież on do nas przyleciał.

Dlaczego jeszcze nie zacząłeś się uczyć do matury, pyta rozgniewany ojciec syna. Tato spoko, matury nie będzie. Dostałem cynk od szrotówka, że w tym roku nie zakwitną kasztany.

Jaki jest najlepszy sposób na szrotówka pyta miłośnik przyrody?
Wyciąć wszystkie kasztanowce odpowiada drwal.

Szybko rozniosła się straszna wiadomość wśród samic szrotówka, że w tym roku odławiane są samce na czeskie feromony. Najstarsza samica uspokaja te młodsze. Spokojnie dziewczyny, dla nas patriotów nie zabraknie.

Słyszałem, że czeskie feromony na szrotówka są lepsze niż polskie. Nieprawda odpowiada kolega. Przykleiłem i jeden i drugi do opaski i nic się nie złapało! A dołączyłeś instrukcję?

Dlaczego się nie mówi szrotówek kasztanowiaczek tylko szrotówek kasztanowcowiaczek pyta nauczyciel. Ja wiem proszę Pana, bo ten pierwszy zjada kasztany a ten drugi kasztanowce

Panie, co to takiego żółtego wisi na tym drzewie? To lep na szrotówka odpowiada ekolog. A to tamto co się przykleiło do lepu? To jest feromon na szrotówka. No i po co to wszystko? Otóż samce motyla lecą do feromonu, przyklejają się do lepu i w ten sposób giną tłumaczy ekolog. Jak to dobrze, że nie jesteśmy szrotówkami. W tej kwestii kolego, akurat tak bardzo się nie różnimy.

Na księżycu rozmawiają dwaj kosmonauci. O rany zobacz przecież to szrotówek kasztanowcowiaczek. Jak my się z tego wytłumaczymy. Daj spokój, powiemy że zdobyliśmy naukowy dowód na to, dlaczego na księżycu nie rosną kasztany.

Według najnowszych badań do zwycięstwa Polaków w bitwie pod Grunwaldem najbardziej przyczynił się niejaki Szrotówkas Kasztanis. Otóż dzielny Litwin przemycił do obozu Krzyżaków ukryte owady. W nocy larwy zjadły wszystkie liście na kasztanowcach, w cieniu których mieli przed bitwą odpoczywać rycerze zakonu. Ponieważ lipcowy upał tego dnia był niemiłosierny krzyżacy stanęli do boju wyczerpani i to przeważyło nad zwycięstwem Jagiełły. Od tego czasy owad nosi nazwę szrotówek kasztanowcowiaczek.

Jak u Was się walczy ze szrotówkiem, pyta polski minister środowiska swojego chińskiego kolegę. U nas problemu nie ma . To jak to zrobiliście? Rozszerzyliśmy karę więzienia także na szrotówka, za posiadanie licznego potomstwa.


Tekst Andrzej Skwirut, dowcipy wysłuchała i poprawki dokonała Dorota Dylik