Przełom kwietnia i maja to oczekiwany okres wylotu pierwszego pokolenia motyli szrotówka kasztanowcowiaczka.
Termin ten jest zależny od pogody ale na pewno od pierwszych dni maja aż do końca miesiąca należy zastosować ochronę naszych kasztanowców.
Co możemy zrobić:
– zabezpieczyć kasztanowca poprzez zawieszenie na drzewie, na wysokości około 2m lub na dolnej koronie drzewa specjalnej pułapki typu delta (najbardziej skuteczne) lub pułapki lejkowej.
Najważniejsze żeby nasze pułapki były uzbrojone w specjalny feromon, który zwabi samce szrotówka do pułapki i uniemożliwi im zapłodnienie samicy motyla.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje feromonów.
Polski feromon jest produkowany w Instytucie Przemysłu Organicznego, natomiast czeski pochodzi od uznanej i cenionej na naszym ryku firmy Propher z Republiki Czeskiej.
– okleić pień kasztanowca specjalną opaską lepną najlepiej koloru żółtego i zamocować do niej feromon. Na opasce lepnej najlepiej jest przytwierdzić na każde 100 cm obwodu pnia jeden feromon. Jeśli zatem obwód pnia kasztanowca wynosi powyżej 2 metrów lepiej jest użyć 3 feromony. Im większa jest ilość feromonów tym bardziej skuteczna będzie nasza pułapka do odławiania szrotówka.
Opaski lepowe mają niestety tę złą cechę że do lepu przyklejają się również wszystkie inne owady, w tym także pożyteczne dla naszego środowiska.
Jeśli jednak zdecydowaliśmy się walczyć ze szrotówkiem za pomocą opasek należy pamiętać, że muszą być koniecznie zdjęte z drzewa najpóźniej jesienią.
Zostawienie opaski na zimę grozi chorobą drzewa, ponieważ pod folią drzewo nie oddycha i tworzy się grzyb.
– zastosować iniekcję doglebową preparatem, który w sposób systemiczny zabezpieczy liście drzewa przed żerowaniem larw.
Jest to metoda która próbuje zastąpić dawniej stosowane bardzo skuteczne iniekcje do pnia drzewa.
Ponieważ metoda iniekcji do pnia była dość dobrze przebadana przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, jednak nie należy oczekiwać podobnych działań w stosunku do metody iniekcji doglebowych.
– oprysk pnia kasztanowca preparatem owadobójczym. Oprysk powinien być zastosowany w czasie gromadzenia motyli na drzewie dla odbycia godów.
– oprysk korony drzewa preparatami larwobójczymi które zaburzają cykl rozwojowy larwy szrotówka.
W świetle przeprowadzonych badaniach wykonanych w 2009 i 2010 roku przez Tadeusza Baranowskiego i Ewę Dankowską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Katedrze Metod Ochrony Roślin okazuje się że najbardziej skuteczne do odławiania szrotówka są pułapki feromonowe typu delta, natomiast feromony czeskie są od 30 d0 40% bardziej skuteczne od polskich.
Tekst: mgr ANDRZEJ SKWIRUT
Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji, Warszawa, 2012