Get Adobe Flash player

Polecane linki

News

Przetarg na ratowanie kasztanowców przed inwazją szrotówka - Lubelskie

Ratowanie lubelskich kasztanowców przed inwazją szrotówka kasztanowcowiaczka - etap I -lubelskie, powiat Lublin.

Więcej…

Iniekcje doglebowe wykonywać czy nie

Iniekcje doglebowe mają zbliżone działanie jak szczepienie kasztanowców preparatem treex 200 sl. Zasadnicza różnica pomiędzy jedną i drugą metodą polega na różnej szkodliwości obu metod na środowisko.

Więcej…

Motyla noga

Pięć lat temu wydaliśmy wojnę wrednemu motylowi niszczącemu kasztanowce. Klęska na całej linii?

Zaatakowane drzewa zrzuciły liście w środku lata. Kolejna jesień, a kasztanowce zamiast robić to, co jesienią zwykły robić, czyli owocować kasztanami, próbują teraz wypuszczać nowe liście, czasem nawet ponownie kwitną. Efekt działalności trzymilimetrowego motyla.

Czytaj więcej...

 - Barbara Głowacka - Instytut Badawczy Leoenictwa, Zakład Ochrony Lasu

Kasztanowiec zwyczajny, z powodu podobieństwa owoców do orzechów kasztana jadalnego często nazywany mylnie „kasztanem”, został rozpowszechniony w Europie w XVI-XVII wieku jako drzewo ozdobne. Spośród znanych 25 gatunków kasztanowców jeden występuje w Europie (w warunkach naturalnych kilka spotyka się w Azji, natomiast najwięcej gatunków występuje w Ameryce Północnej.

Czytaj więcej...

- Prof. dr hab. Gabriel ŁapanowskiInstytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach


Szrotówek kasztanowcowiaczek jest motylem z rodziny kibitnikowatych (Gracillaridae), który został opisany w 1985 roku przez Deschka i Dimić w Macedonii, gdzie został odkryty na kasztanowcu białym rosnącym nad jeziorem Ohrydzkim. W Polsce uszkodzone liście kasztanowca białego przez larwy tego motyla zaobserwowano po raz pierwszy na początku lipca 1998 roku w Ogrodzie Botanicznym w Wojsławicach k/Wrocławia (Łabanowski i Soika 1998).

Czytaj więcej...

Inwazja szrotówka kasztanowcowiaczka na terenie całej Polski oraz jego ogromny potencjał rozrodczy oznaczają, że bez naszej pomocy natura sama sobie nie poradzi. W związku z tym konieczne jest podjęcie kompleksowych działań w celu ratowania osłabionych przez szkodnika kasztanowców.

Czytaj więcej...

Inwazja szrotówka kasztanowcowiaczka - wroga numer jeden kasztanowców zwyczajnych w Europie trwa. Ten maleńki motylek, odkryty przez naukowców w Macedonii w 1985 roku, opanował niemal cały kontynent. Jak na razie nie ma nań mocnych.

Czytaj więcej...